doa

خلاصه کتاب سیره اخلاقی و سبک زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها توسط نفر اول مسابقه کتابخوانی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)


بسم الله الرحمن الرحیم


خلاصه کتاب " سیره اخلاقی و سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) "
نوشته دکتر محمدرضا جباری

 

امام صادق (ع) : کسی که بدون بصیرت عمل کند، مانند کسی است که در غیر مسیر راه بپیماید، سرعت حرکت چنین کسی، چیزی جز دورتر شدن از مقصد برایش بدنبال نمی آورد.   کافی / جلد 1

مقدمه:
برای شناخت حق و پیمودن مسیر حق، نیاز به بصیرت و آگاهی هرچه بیشتر از سیره عملی و اخلاقی کسانی داریم که تجلی صفات جمال و جلال حق اند و راه را به انسان نشان می دهند.
خدای متعال جل و عظمته برای هدایت بشر و تکامل آن ( که هدف اصلی خلقت است ) از میان آنها پیامبرانی را برگزید؛ دین اسلام را برترین ادیان معرفی کرد و پیامبر اکرم (س) را برای تکمیل و رسالت انتخاب نمود.
او و ذریه او را از هر بدی و ناپاکی مبرّا ساخت و رسالت را با امامت به انتها رساند و راه نجات و رستگاری انسان را در دنباله روی از این ذوات مقدسه معرفی کرد.
از میان این برگزیدگان، بانویی با ویژگی های منحصربه فرد به نام فاطمه زهرا (س) را ( در راستای هدایت بشر ) منزلتی خاص و ویژه بخشید تا جایی که سرور و سیده تمام زنان عالم است.
او همسر سیدالاوصیاء علی بن ابیطالب (ع) و مادر همه اولیاء است. او مادر خاتم اولیاء و اوصیاء حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه است که نهایتا همه بشر به دست با کفایت او هدایت می شوند.
وجود مقدس آخرین برگزیدگان، ولی عصر ارواحنا فداه نیز ارادت خاصی نسبت به این مادر دارند. از این رو شناخت عظمت وجودی فاطمه (س) و ابعاد زندگانی هرچند کوتاه ایشان از اهمیت و ویژگی بالایی برخوردار است و گشایش های خوبی برای هر شخص جویای حقیقت بدنبال خواهد داشت.
متاسفانه گزارش های زیادی از زندگی این معصومه طاهره در دست نیست. اما بطور خلاصه می توان گفت :
حضرت فاطمه اطهر (س) از همان طفولیت تحت تربیت های پدر بزرگوارشان پیامبر خاتم محمد مصطفی (ص) قرار گرفتند، اهتمام ایشان به فرامین و دستورات الهی بیش از هر شخص دیگر بوده است.
همچون پدر، خدا را عبادت می کرد تا جایی که بعضا پاهای حضرت از عبادت متورم می شد و در حال نماز از خشیت الهی نفس هایش به شماره می افتاد.
انجام دستورات الهی را مقدم بر هر کاری می دانست و بعضاً این قدر محو جمال و جلال خداوند متعال می شد که فرشتگان مامور به انجام امور خانه ایشان می شدند و سنگ آسیاب خود به حرکت در می آمد.
همچون پدر گشاده رو بود، در سلام کردن سبقت می گرفت و سجایای اخلاقی بی شماری داشت .
عشق و ارتباط صمیمانه پیامبر خدا و دختر دردانه اش وصف ناپذیر است.
در سختی ها همواره همراه پدر بود، او همچون مادری گِرد پدر می گشت، از همان کودکی و دوران سخت مکه که مشرکان مدام در حال اذیت و آزار پیامبر (ص) بودند، همواره سنگ صبور پدر بود.
پس از جنگها همچون پرستاری نمونه به مداوای زخمهای ایشان مشغول می شد و دشمنان را ملالت می کرد. در سن طفولیت و حدود 5 سالگی مادر خود را از دست داد، اما توجه ایشان به والدین همیشه توجهی خاص بود. از آنها به نیکی یاد می کرد و فضایل آنان را بیان می کرد و در جواب بدخواهانی چون عایشه و دیگر مشرکان از آنان دفاع می کرد.
رابطه پیامبر (ص) و دخترش فاطمه (س) رابطه ای عاشقانه و دوطرفه بود. فاطمه (س) به پدر به چشم محبوب ترین بنده خدا نگاه می کرد و پدر نیز بوی بهشت را از فاطمه استشمام می کرد.
به هیچ وجه طاقت ناراحتی و حزن پدر را نداشت و پیامبر نیز پس از تحمل هر سختی یا جن به خانه فاطمه (س) رجوع می کردند و با دیدن روی فاطمه آرامش می یافتند.

ازدواج فاطمه (س) :
سال دوم هجری، پیامبراکرم (ص) به اذن الهی و رضایت فاطمه (س) که با سکوتی مالامال از حیا بیان شد، شخصیتی چون علی (ع) را برای همسری دختر دردانه اش، از میان خواستگاران زیادی که داشت با مهریه ای کم، برگزید.
ازدواج فاطمه (س) با ولایت، خشنودی خدا و پیامبرش و کینه و عداوت و دشمنی بیشتر دشمنان را بدنبال داشت.
در نظام خانواده محبت رکن اصلی است و زنان کانون این محبت اند و فاطمه (س) چنین نقشی را در خانواده امیرالمؤمنین (ع) ایفا می کرد.
محبتی که در خانه فاطمه (س) و حضرت علی (ع) بین افراد خانواده و بچه ها و پدر بزرگشان برقرار بود وصف ناشدنی است و فراتر از آن است که بخواهد با قلم به تصویر درآید.
9 ماه دوران عقد سپری شد و زندگی مشترک این زوج آسمانی در سادگی تمام و به دور از تجملات، با وسایلی اندک همچون پوستی بعنوان فرش و بالشی از لیف خرما و مختصر وسایل اولیه زندگی و با مشارکت و همکاری صحابه وفاداری همچون عمار و بلال در منزلی که یکی از انصار در اختیار آنها نهاد، شروع شد.
علقه و ارتباط و احترام این زوج به یکدیگر نیز وصف ناشدنی است، از سرور هم شاد می شدند و از حزن یکدیگر محزون.
وقتی حضرت علی (ع) به دستور پیامبر اکرم (ص) به مأموریتی می رفتند، چشمان فاطمه (س) از فرط محبت و نگرانی از دوری علی (ع) گریان می شد.
تلاش خستگی ناپذیر فاطمه (س) در محیط خانه، برای تأمین آسایش همسر و فرزندان و کارهایی همچون پختن نان، جارو کردن، آب آوردن، غذا پختن، همه و همه با عبادت خدا و حمایت فاطمه از دین و ولایت همراه بود.
قدری از مقام معنوی و عبودیت فاطمه (س) را می توان در دعاهایی که از ایشان به یادگار مانده جستجو کرد.
فرشتگان بر او نازل می شدند و با او سخن می گفتند و ایشان آن شنیده ها را برای همسر خود حضرت علی (ع) املاء می کردند و او می نوشت. کتابی که به نام مصحف فاطمه (س) معروف است.
ایشان 4 فرزند به نام های حسن و حسین و زینب و ام کلثوم داشند که در تربیت فرزندان و مهرورزی به آنان همیشه کوشا بود و شخصاً در تربیت فرزندان وارد می شد.
چه تربیت های معنوی اعم از دعاهایی که به آنها تعلیم می داد. مثل دعایی که امام حسین (ع) روز عاشورا برای فرزندش امام سجاد (ع) خواند که گفت از مادرم رسیده و چه میراث نبوی را که هنگام رحلت پیامبر (ص) از پدر برای فرزندان خود حسنین (ع) طلب کردند و پیامبر به آن دو بزرگوار بخشیدند.
توجه حضرت به نیازهای جسمی فرزندان و حفظ و سلامتی آنان مثل صدقه دادن و عقیقه کردن و غیره و توجه شخصی خود به فرزندان و برآوردن نیازهای آنان در حد امکان.
از حیات فردی حضرت که بگذریم، در زندگی جمعی نیز با آحاد جامعه و خویشان و اقوام نسبی و سببی با رعایت عفت و حیا ارتباط برقرار می کرد و نیازهای آنان را برآورده می ساخت . از جمله آنها :
ارتباط مسالمت آمیز فاطمه (س) با مادرشوهر خود فاطمه بنت اسد بود که پس از هجرت از مدینه با یکدیگر زندگی می کردند و دیگر از این ارتباطات توجه ایشان به زنان پیامبر پس از رحلت ایشان، شرکت در مجالس ترحیم و دلجویی از بازماندگان شهدا و زیارت قبور مسلمین و دعا و استتغفار برای آنها، و کمک به زیردستان و محرومان بود.
حضور فعال فاطمه (س) در صحنه های مختلف اجتماعی از جمله مباهله و جریان غصب فدک که با شجاعت و حفظ عفاف و حجاب از حریم ولایت دفاع کرد از این دسته است.
در دوستی ها و دشمنی ها خدا محور، عدالتگر و ظلم ستیز بود.
آن حضرت پدر و همسرش را به منزله پدران این امت معرفی می کرد و اطاعت از آنها و کسب رضایتشان را نعمتی جاویدان بیان میکرد. و سرانجام پس از عمری کوتاه اما پر بار در سن 18 سالگی برای دفاع از حریم ولایت و امامت جلوی چشم همسر و فرزندانش مورد ضرب و جرح بسیار قرار گرفت و به دست غاصبان ولایت شربت شهادت نوشید و زودسرتر از همه به وعده پدر بزرگوارش به نزد ایشان شتافت.
به امید ظهور منتقم خونش
حجه به الحسن عسکری روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه فداه

گرد آوری: حکیمه حائری

ارسال شده در : 19 بهمن 96 توسط : نظرات: برای نظر دادن اولین باش! مجموعه: آثار ارسالی خواندن 18064 دفعه

نظر دادن

محتوای بیشتر در این بخش:

تقویم

« مه 2020 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

طرح و برنامه

معارف

مسابقات

آرشیو