doa

گام ششم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

صفات كمال آفريدگار جهان‏

 

1- شما «مى‌‏توانيد» راه برويد. شما «مى‌‏توانيد» فكر كنيد. «مى‌‏توانيد» بنويسيد و «مى‌‏توانيد» كتاب بخوانيد .... ولى‌ آيا اين كارها را يك قطعه سنگ هم «مى‌‏تواند»ا نجام‏ دهد؟ حتما مى‌‏گوييد: نه .... اين كارها از يك قطعه سنگ ساخته نيست. پس شما بر اين‏ كارها «قدرت» داريد ولى‌ يك قطعه سنگ اين قدرت را ندارد، آيا شما در اين مورد امتيازى‌ بر سنگ داريد؟ چه امتيازى‌؟ شما كامل تر هستيد يا يك قطعه سنگ؟ چه پاسخى‌‏ داريد؟

البته پاسخ شما درست است. شما «مى‌‏توانيد» و سنگ «نمى‌‏تواند». پس شما كامل تر هستيد، چون بر اين كارها «قدرت» داريد و قدرت يك صفت كمال است.

2- شما چيزهاى‌ بسيارى‌ را مى‌‏دانيد، يعنى‌ به آنها «علم» داريد. دوستان شما هم‏ چيزهاى‌ بسيارى‌ را مى‌‏دانند و به آن چيزها «علم» دارند. بعضى‌ از موجودات «علم» دارند و بعضى‌ ديگر از علم و دانايى‌ بى‌‏بهره ‏اند. انسان از كدام دسته است؟ سنگ و چوب و آهن از كدام دسته هستند؟ كدام دسته كامل تر و با ارزش ‏تر هستند؟ موجودات با «علم» با ارزش ‏تر هستند يا موجودات بى‌‏علم؟ چه پاسخى‌ داريد؟

البتّه پاسخ شما درست است. انسان علم دارد و سنگ و چوب و آهن علم ندارند و البتّه موجود با علم كامل تر و بهتر از موجود بى‌‏علم مى‌‏باشد. درست گفتيد، علم يك‏ صفت كمال است و هر كس اين كمال را داشته باشد، بدون شكّ كامل تر از موجودى‌ است‏ كه اين صفت كمال را نداشته باشد.

3- بعضى‌ از موجودات زنده هستند، مانند گياهان و حيوانات و انسان ها امّا برخى‌ ديگر زنده نيستند، مانند سنگ و چوب و آهن.... كدام يك از اين دو دسته كامل تر است؟ موجودات زنده كه «حيات» دارند؟ يا موجودات غير زنده؟ چه پاسخى‌ داريد؟

البتّه پاسخ شما درست است. «حيات» نيز يك صفت كمال است.

تا كنون فهميديم كه «علم و قدرت و حيات» سه صفت كمال مى‌‏باشند و عدهّ ‏اى‌ از موجودات اين سه كمال را دارا هستند و«دانا و توانا و زنده»مى‌‏باشند.

موجودات «دانا و توانا و زنده» را خدا آفريده است و اين كمالات را خدا به آنان‏ داده است. خدا كه اين كمالات را به آنان داده است، خودش بهتر و بالاتر از اين صفات‏ را دارا مى‌‏باشد.

شما در درس هاى‌ پيش به نظام دقيق و شگفت‏ آور گوشه‏ هايى‌ از جهان آفرينش پى‌‏ برديد و دانستيد كه چه نظم و ظرافت و ريزه كاري هايى‌ در آفرينش آنها به كار رفته است و با چه ارتباط و هماهنگى‌ دقيقى‌ آفريده شده و اداره مى‌‏شود و مى‌‏دانيد كه همه آفريده ‏ها چنين هستند.

اين نظام دقيق و شگفت‏ آور جهان گواه چيست؟ نظم و ترتيب و هماهنگى‌ و ظرافت اين جهان، به ما چه مى‌‏آموزد؟ از مطالعه قوانين پرشكوه و نظام دقيق و همكارى‌‏ نزديك آفريده‏ هاى‌ جهان، چه مى‌‏فهميم؟

از مطالعه آفريده‏ ها بخوبى‌ روشن مى‌‏شود كه «وجود زنده، دانا و توانايى‌» جهان‏ را آفريده است و در آفرينش آن آگاه و هدفدار بوده است. پديده‏ هاى‌ جهان را بر طبق‏ قوانين و نظام استوارى‌ آفريده و اداره مى‌‏كند و به سوى‌ هدف مخصوصى‌ هدايت‏ مى‌‏نمايد.

تا كنون فهميديم كه خدا -يعنى‌ آفريدگار مهربان جهان- بر همه چيز آگاه است‏ همه را مى‌‏بيند و چيزى‌ بر او پوشيده نيست، كوچكترين چيزى‌ از او پنهان نيست و در همه جا حاضر و ناظر است، بر اعمال بندگان آگاه است و همه را جزا مى‌‏دهد.

فهميديم كه خدا قادر است يعنى‌ بر انجام هر امرى‌ توانا است. قدرت و توانايى‌ او محدود نيست. تمام موجودات را او آفريده و اداره مى‌‏كند. فهميديم كه او«حىّ و زنده» است و كارهايش را از روى‌ علم و آگاهى‌ انجام مى‌‏دهد.

اكنون بينديشيم كه وظيفه ما در مقابل اين آفريدگار عظيم و دانا و توانا چيست؟

آيه ‏اى‌ از قرآن كريم‏

« يَخلُقُ ما يَشاءُ وَ هُوَ العَليمُ القَديرُ » سوره روم آيه 53

«خدا آنچه را كه بخواهد ايجاد مى‌‏كند و او دانا و تواناست.»

 

توحيد و شرك

 

حضرت محمّد صلی الله علیه و اله در زمانى‌ از سوى‌ خدا به پيامبرى‌ مبعوث شد كه اكثر مردم جهان‏ جاهل و مشرك و بت‏ پرست بودند. گمان مى‌‏كردند غير از خدا ديگران هم در تدبير و اداره جهان دخالت دارند . براى‌ خدا شريك قرار مى‌‏دادند و به جاى‌ اين كه خداى‌ حىّ‏ يگانه و دانا و توانا را پرستش و اطاعت كنند، مجسمّه ‏هاى‌ بى‌‏جان و بت هاى‌ نادان و ناتوان‏ را مى‌‏پرستيدند و برايشان نذر و قربانى‌ مى‌‏كردند و از آنان حاجت مى‌‏خواستند.

ستمگران و زورگويان و طاغوتيان را افراد برگزيده مى‌‏دانستند و آنان را ممتاز و واجب الاطاعة مى‌‏پنداشتند و ولايت و فرمانروايى‌ آنان را مى‌‏پذيرفتند. سعادت و شقاوت، خوشبختى‌ و بدبختى‌ و مرگ و زندگى‌ خود را منحصرا به خواست و اراده آنها مى‌‏دانستند و در حدّ پرستش از آنها اطاعت كرده و در مقابلشان اظهار بندگى‌ و چاكرى‌‏ مى‌‏نمودند.

مردم جاهل و مشرك، آزادى‌ و استقلال خدادادى‌ خويش را فراموش كرده و برده‏ وار مطيع فرمانروايان ستمگر و طاغوت هاى‌ زمان بودند و در برابرشان كرنش‏ مى‌‏كردند و به خاك مى‌‏افتادند. مردم به بت‏ پرستى‌ سرگرم و دلخوش بودند و استثمارگران بر جان و مالشان مسلّط بودند و دسترنجشان را به يغما مى‌‏بردند. اكثريّت‏ اين مردم در كمال محروميّت و فقر زندگى‌ مى‌‏كردند ولى‌ جرأت نمى‌‏كردند كه در برابر طاغوتيان قيام كنند و حقّشان را بگيرند. بت پرستى‌، شخصيّت پرستى‌، قبيله پرستى‌، مرز و بوم‏ پرستى‌ و خودپرستى‌ مردم را پراكنده و گروه گروه كرده بود و استثمارگران ظالم به‏ اين اختلافات دامن مى‌‏زدند.

همه اين پرستش ها كم و بيش از مظاهر شرك بود. و بزرگترين عامل بدبختى‌ مردم‏ هم شرك بود. داروى‌ اين همه درد چه بود؟ راه نجات اين مردم كه در آتش بدبختى‌ و فلاكت مى‌‏سوختند، چه بود؟ چگونه مى‌‏توانستند از اين همه ظلم و ستم نجات يابند؟

رهبر و روشنگرى‌ مى‌‏خواستند تا آنها را بيدار و هشيار سازد؛ از شرك و بت پرستى‌ نجاتشان دهد و به توحيد {1}و خداپرستى‌ فرا خواند.

در چنين زمانى‌، حضرت محمّد-صلّى‌ اللّه عليه و آله-از سوى‌ خداى‌ مهربان، به‏ پيامبرى‌ و رهبرى‌ برگزيده شد. نخستين برنامه و مهم‏ترين اقدامش را مبارزه با شرك و بت‏پرستى‌ قرار داد.

او در نخستين دعوتش به مردم فرمود: «قولوا لا اله الاّ اللّه تفلحوا» يعنى‌ بگوييد و بپذيريد و ايمان آوريد كه جز«اللّه» معبود ديگرى‌ نيست تا رستگار شويد.

مى‌‏دانيد اين سخن يعنى‌ چه؟ يعنى‌ بت هاى‌ دروغين و خدايان گوناگون را دور بريزيد و خداى‌ يگانه جهان آفرين را اطاعت و پرستش كنيد. از ولايت ستمگران خارج‏ شويد و ولايت و رهبرى‌ فرستاده خدا را بپذيريد تا آزاد و سربلند و سعادتمند شويد.

پيامبر به مردم مى‌‏فرمود: اى‌ مردم! آفريننده و اداره كننده جهان فقط خداى‌‏ تواناست. اوست كه قوانين جهان و نظام آفرينش را بر قرار كرده و جهان را اداره‏ مى‌‏كند. با تدبير و تنظيم و اراده اوست كه شب و روز مى‌‏آيند و مى‌‏روند، برف و باران از آسمان بر زمين مى‌‏بارند، درختان و گياهان گل و شكوفه و ميوه مى‌‏دهند و حيوان ها و انسان ها روزى‌ مى‌‏خورند.خداى‌ حىّ يگانه دانا و تواناست كه با قدرت و آگاهى‌، همه‏ موجودات را آفريده و از همه آنها بى‌‏نياز است. همه موجودات به او نيازمند و محتاج هستند و از هيچ افريده ‏اى‌ بدون يارى‌ خدا كارى‌ ساخته نيست. بدانيد كه خدا تدبير و اداره جهان‏ را به كسى‌ واگذار نكرده است.

پيامبر به مردم هشدار مى‌‏داد و مى‌‏فرمود: اى‌ مردم! آگاه باشيد كه همه انسان ها مخلوق خدا هستند و بايد با همه آنها عادلانه رفتار شود: سياه و سفيد، زرد و سرخ، مرد و زن، عرب و غير عرب، همه افراد بشر، همه حقّ آزادى‌ و حيات دارند و گرامى‌‏ترين‏ انسان ها نزد خدا با تقواترين آنها است.

خدا زمين و منابع طبيعى‌ را براى‌ انسان ها آفريده، همگان حقّ دارند بهره ‏مند شوند. هر كسى‌ حقّ دارد با رنج و كوشش و تلاش خويش، زمين را آباد كند و از منابع‏ طبيعى‌ آن در حدّ نياز خويش استفاده نمايد و به مردم نيز استفاده رساند.

پيامبر به مردم مى‌‏فرمود: اى‌ مردم! برده و مطيع ستمگران مباشيد كه خدا شما را آزاد آفريده است. از آنها كسى‌ صاحب اختيار و ولّى‌ شما نيست. ولّى‌ و صاحب اختيار شما خداست كه شما را آفريده است. ولايت و رهبرى‌ شما فقط با اوست. جز خدا و كسانى‌ كه سخن خدا را به شما ابلاغ مى‌‏كنند و به احكام خدا واقف هستند، كسى‌‏ واجب الاطاعة نيست. تقوا پيشه كنيد و مرا اطاعت نماييد تا شما را از شرّ اين ستمگران‏ زورگو نجات دهم. شما همگى‌ آزاديد و نبايد اسير و زير دست ستمگران غارتگر باشيد. از غير خدا بيم نداشته باشيد و به غير او اميد نبنديد و تنها براى‌ رضاى‌ خدا بكوشيد و كار كنيد. يك دل و يك هدف باشيد.

معبودهاى‌ دروغين و اختلاف انگيز را دور بريزيد. همه و همه زير پرچم توحيد گرد آييد تا آزاد و سربلند و سعادتمند شويد. همه كارها را تنها به نام خدا و براى‌ خدا و به‏ ياد خدا شروع كنيد. فقط از او يارى‌ و كمك بخواهيد تا در اين مبارزه پيروز گرديد.

 

آيه ‏اى‌ از قرآن كريم‏


« مَن يُشرِك بِاللّهِ فَقَد ضَلّ ضَلالاً بعيداً » سوره نساء آيه 116

« هر كس بخدا شرك آورد در گمراهى‌ سختى‌ افتاده است.»

 

برگرفته از کتاب آموزش دین آقای ابراهیم امینی

 

ارسال شده در : 09 شهریور 98 توسط : نظرات: برای نظر دادن اولین باش! مجموعه: خداشناسی خواندن 2145 دفعه

نظر دادن

محتوای بیشتر در این بخش:

تقویم

« آوریل 2020 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

طرح و برنامه

معارف

مسابقات

آرشیو