doa

گام چهارم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

درس ايمان و عمل‏


فكر مى‌‏كنم معلّم كلاس ما يكى‌ از بهترين معلّم ها باشد. شايد بپرسيد: چرا؟ زيرا خوش سليقه و با هدف است، مهربان و صبور و خوش اخلاق است، هميشه سعى‌ مى‌‏كند چيزهاى‌ مفيد و تازه ‏اى‌ را براى‌ ما بگويد و روش هاى‌ جالبى‌ براى‌ درس دادن انتخاب‏ كند. شايد شما هم چنين معلّمى‌ داشته باشيد كه در اين صورت او هم يكى‌ از بهترين معلّم ها است. آن روز وقتى‌ وارد كلاس شد، به احترام او از جاى‌ برخاستيم، او به ما سلام كرد و ما هم جواب داديم. سپس با بسم اللّه الرّحمن الرّحيم صحبتش را شروع كرد و گفت: بچّه‏‌ها! امروز مى‌‏خواهيم راجع به ساختمان بدن خودمان مطالب تازه و جالبى‌ را بدانيم. آيا دوست داريد به حياط مدرسه برويم و در كنار آجرهايى‌ كه در آن گوشه مدرسه ريخته‏ شده است، نزديك آن ساختمان نيمه تمام بنشينيم و درس بخوانيم؟

پيشنهاد خوبى‌ بود، از اين پيشنهاد خيلى‌ خوشحال شديم و همه با هم به آنجا رفتيم، به بنّا و كارگران سلام كرديم و كلاس درس را در كنار ساختمان نيمه تمام تشكيل‏ داديم و معلّم درس را شروع كرد و چنين گفت: همانطور كه مى‌‏بينيد اين ساختمان از قطعات و اجزاء كوچك و مختلفى‌ به نام آجر و سنگ و گچ و آهن .... درست شده است. شما از نزديك مى‌‏بينيد كه بنّا چگونه بر طبق نقشه‏ اى‌ كه قبلا تهيّه شده، قطعات آجر و ساير مصالح ساختمانى‌ را در جاهاى‌ پيش بينى‌ شده مى‌‏گذارد و در اين كار از نظم و ترتيب ويژه‏ اى‌ پيروى‌ مى‌‏كند، به خوبى‌ معلوم است كه در اين كار هدفى‌ دارد. امّا آيا تاكنون در ساختمان بدن خود فكر كرده ‏ايد؟ آيا نام اجزاء بسيار كوچك بدن خود را مى‌‏دانيد؟

نام كوچكترين واحد ساختمانى‌ بدن ما «سلّول» مى‌‏باشد. بدن ما -مانند اين‏ ساختمان- از واحدهاى‌ بسيار كوچكى‌ به نام «سلّول» ساخته شده است. لازم است‏ بدانيد كه قبل از اختراع ميكروسكوپ، مردم از وجود سلّول خبر نداشتند. دانشمندان‏ به وسيله ميكروسكوپ به وجود سلّول پى‌ بردند و فهميدند كه بدن تمام موجودات زنده از قطعات بسيار كوچكى‌ ساخته شده و نام آن را سلّول گذاردند. بيشتر سلّول ها آن قدر كوچك هستند كه بدون ميكروسكوپ ديده نمى‌‏شوند، ولى‌ بعضى‌ از آنها بدون ميكروسكوپ هم‏ ديده مى‌‏شوند.

سلّول ها اشكال گوناگون دارند و هر نوعى‌ كار مخصوصى‌ انجام مى‌‏دهند. مثلا سلّول هاى‌ ماهيچه‏ اى‌ عامل حركت اندام بدن هستند. سلّول هاى‌ بينايى‌ اثرهاى‌ دريافت‏ شده را از راه اعصاب به مغز منتقل مى‌‏سازند. سلّول هاى‌ شنوايى‌ صداها و پيام ها را از راه اعصاب به مغز مى‌‏رسانند. سلّول هاى‌ دستگاه گوارش، با ترشّح شيره ‏هاى‌ گوارشى‌‏ عمل هضم غذا را بر عهده دارند. حتّى‌ استخوان هاى‌ بدن هم سلّول زنده دارند. سلّول هاى‌‏ بدن با نظم و ترتيب مخصوصى‌ چيده شده ‏اند و همكارى‌ و هماهنگى‌ شگفت‏ انگيزى‌ در ميانشان ديده مى‌‏شود. با يكديگر همكارى‌ مى‌‏كنند، كار يكديگر را تكميل مى‌‏كنند و نياز هم را بر طرف مى‌‏سازند.

مثلا چنين نيست كه سلّول هاى‌ دستگاه گوارش فقط براى‌ خودشان غذا تهيّه‏ نمايند، بلكه در خدمت همه سلّول هاى‌ بدن هستند و براى‌ همه غذا درست مى‌‏كنند. اگر عضوى‌ آسيب ديد، همه سلّول ها بسيج مى‌‏شوند تا عضو آسيب ديده را ترميم نمايند.

راستى‌ بچّه‏ ها! از اين دقّت و همكارى‌ و نظم شگفت‏ آورى‌ كه در ساختمان بدن ما به كار رفته چه مى‌‏فهميم؟ آيا بخوبى‌ نمى‌‏فهميم كه آفريننده دانا و توانايى‌ قطعات سلّولى‌‏ بدن ما را اين چنين منظّم و هماهنگ آفريده است؟ آن آفريننده دانا و توانا خداست.

بچّه‏ ها! دانستيد كه سلّول ها با چه نظم و ترتيب شگفت‏ آورى‌ همكارى‌ مى‌‏كنند؟ و دانستيد كه چگونه به يكديگر يارى‌ مى‌‏رسانند؟ به همين جهت است كه مى‌‏توانند زنده‏ بمانند و زندگى‌ كنند. ما انسان ها نيز -به فرمان آفريدگار مهربانمان و با رهبرى‌‏ برگزيدگان او-بايد همانند اعضاى‌ يك پيكر به يكديگر يارى‌ برسانيم و با هم همكارى‌‏ و كمك كنيم. اگر تعاون و همكارى‌ داشته باشيم، در اين جهان آزاد و سر بلند و پيروز زندگى‌ مى‌‏كنيم و در جهان آخرت هم شاد و سعادتمند خواهيم بود و خدا پاداش هاى‌ بسيار نيك به ما خواهد بخشيد.

حالا پيشنهاد مى‌‏كنم كه همه با هم اين آجرها را از سر راه بر داريم و به داخل‏ ساختمان ببريم تا به كارگرها كمك كرده باشيم. بچّه‏‌ها شاد و خندان پيشنهاد معلّم را پذيرفتند و در مدّت كوتاهى‌ همه آجرها را به داخل ساختمان بردند....

معلّم در پايان گفت: درس امروز «درس ايمان و عمل» بود، با مطالعه ساختمان‏ بدن خود، با خدا بهتر آشنا شديم و با كمك به كارگران، عمل صالحى‌ انجام دادايم و خدا را خشنود ساختيم.

 

بهترين درس ها

 

روز بعد همان معلّم خوب به كلاس آمد و بحث ديروز را ادامه داد. او گفت: بچّه‏‌هاى‌ عزيز! شما در درس گذشته فهميديد كه بدن ما از قطعات كوچكى‌ به نام سلّول‏ ساخته شده است. سلّول ها با نظم و ترتيب مخصوصى‌ چيده شده‏ اند و هر دسته به وظيفه‏ خويش كاملا آشناست و بخوبى‌ آن را انجام مى‌‏دهد. امروز نيز در همين باره صحبت‏ مى‌‏كنيم:

آيا مى‌‏دانيد ساختمان سلّول چگونه است؟

بخش اصلى‌ سلّول از مادّه ‏اى‌ تشكيل شده شبيه سفيده تخم مرغ به نام‏ «پروتوپلاسم». هر پروتوپلاسم نيز از مواد گوناگونى‌ تركيب يافته است. آيا مى‌‏دانيد هر سلّول چند بخش دارد؟ و بخش فعّال هر سلّول چيست؟ بخش فعّال هر سلّول همان‏ پروتوپلاسم است. پروتوپلاسم حركت مى‌‏كند، اكسيژن مى‌‏گيرد، دى‌ اكسيد كربن پس‏ مى‌‏دهد، غذا مى‌‏گيرد، تا بتواند زندگى‌ كند. پروتوپلاسم مقدارى‌ از غذا را به مصرف‏ ساختن پروتوپلاسم جديد مى‌‏رساند و توليد مثل مى‌‏كند و به همين جهت است كه‏ موجودات زنده مى‌‏توانند به رشد و زندگى‌ خويش ادامه دهند، بخش هاى‌ فرسوده را تعويض و قسمت هاى‌ آسيب ديده را ترميم كنند.

در درون هر سلّول دانه بسيار كوچكى‌ است كه «هسته سلّول» ناميده مى‌‏شود؛ آيا مى‌‏دانيد هسته سلّول چه كارهايى‌ را انجام مى‌‏دهد؟ آيا مى‌‏توانيد فرق يك سلّول را با يك‏ آجر بگوييد؟ آيا مى‌‏توانيد بگوييد اين دو واحد ساختمانى‌، چه فرق هايى‌ با هم دارند؟

بچّه‏‌ها به اين دو سؤال پاسخ هايى‌ دادند و چندين فرق و امتياز را بيان كردند.

سپس معلّم به صحبت خويش ادامه داد و پرسيد: آيا تعداد سلّول هاى‌ بدن خود را مى‌‏دانيد؟ آيا مى‌‏دانيد كه تنها در مغز يك انسان در حدود ده ميليارد سلّول وجود دارد؟ آيا مى‌‏دانيد كه در خون انسان در حدود پانزده تريليون سلّول وجود دارد؟ و مهم تر اين كه‏ تمام اين سلّول ها زنده‏ اند و كار مى‌‏كنند، با نظم و ترتيب بسيار دقيق، كارهاى‌ خودشان را به درستى‌ و خوبى‌ انجام و كار يكديگر را تكميل مى‌‏نمايند. غذا و اكسيژن مى‌‏گيرند، دى‌ اكسيد كربن پس مى‌‏دهند، توليد مثل مى‌‏كنند. برخى‌ وسيله بينايى‌ و برخى‌ وسيله‏ شنوايى‌ و بعضى‌ وسيله احساس چشايى‌ و بويايى‌ و بالاخره بعضى‌ هم وسيله احساس‏ گرمى‌ و سردى‌ و زبرى‌ و نرمى‌ هستند و تمام كارهاى‌ بدن را انجام مى‌‏دهند و نيازهاى‌‏ انسان را برطرف مى‌‏سازند.

دانش آموزان عزيز! يك ساختمان منظّم نمى‌‏تواند سازنده ‏اى‌ نداشته باشد و بى‌‏نقشه و بى‌‏هدف پديد آمده باشد.

شما از نظم و ترتيب يك ساختمان بخوبى‌ مى‌‏فهميد كه عقل و شعور در ساختن‏ آن دخالت داشته و خود بخود و بى‌‏هدف به وجود نيامده است. مخصوصا ساختمانى‌ كه‏ تمام اعضاى‌ آن با هم ارتباط و هماهنگى‌ و همكارى‌ دارند.

بچّه‏‌ها! درباره ساختمان بدن خود چه مى‌‏گوييد؟ درباره نظام دقيق هماهنگ‏ سلّول هاى‌ بدن خود چه مى‌‏انديشيد؟ شما يك ساختمان را كه از چندين هزار آجر و چيزهاى‌ ديگر درست شده، احتمال نمى‌‏دهيد كه خود بخود به وجود آمده باشد و ترديد نداريد كه سازنده ‏اى‌ داشته كه از روى‌ علم و آگاهى‌ و بر طبق نقشه و هدف آن را بنا كرده‏ است. درباره بدن خودتان كه از چندين ميليارد سلّول تركيب يافته و با چنين نظم و هماهنگى‌ و همكارى‌ شگفت ‏آورى‌ انجام وظيفه مى‌‏كنند، چه مى‌‏گوييد؟ آيا احتمال مى‌‏دهيد كه خود بخود پديد آمده باشد؟ آيا احتمال مى‌‏دهيد كه اصلا سازنده و طرّاحى‌ نداشته‏ باشد؟ آيا احتمال مى‌‏دهيد كه سازنده‏ اش آگاهى‌ و توانايى‌ نداشته باشد؟ آيا احتمال‏ مى‌‏دهيد كه هدفى‌ در كار نباشد؟ چه مى‌‏گوييد؟

آيا نمى‌‏گوييد كه آفريننده دانا و توانايى‌ -كه علم و قدرتش بسيار عظيم است- همه را پيش بينى‌ و حساب كرده و بدن انسان را از ميلياردها سلّول، اين چنين منظّم و زيبا آفريده است؟

راست مى‌‏گوييد، ما از ديدن اين نظام دقيق و زيبا و شگفت ‏انگيز مى‌‏فهميم كه‏ آفريدگار دانا و توانايى‌ آن را چنين آفريده و اداره مى‌‏كند.

فكر كنيد ببينيد كه اگر به سلّول هاى‌ بدن ما غذا و اكسيژن نمى‌‏رسيد، چگونه‏ مى‌‏توانستند زنده بمانند و كار كنند؟ اگر سلّول هاى‌ دستگاه گوارش، غذا را هضم و جذب‏ نمى‌‏كردند، سلّول هاى‌ ديگر بدن از كجا غذا به دست مى‌‏آوردند؟ چگونه رشد مى‌‏كردند؟ چگونه توليد مثل مى‌‏كردند؟ اگر سلّول هاى‌ ماهيچه‏ اى‌ دست كمك نمى‌‏كردند، غذا چگونه‏ به دهان مى‌‏رسيد؟ اگر آب و غذا و اكسيژن در خارج نبود، چگونه و از كجا غذا به دست‏ مى‌‏آورديم؟

اگر در بين سلّول ها و بافت ها و اندام هاى‌ بدن، تعاون و همكارى‌ وجود نداشت، آيا ادامه زندگى‌ براى‌ ما امكان داشت؟ از ديدن اين همه هماهنگى‌ و همبستگى‌ به دانايى‌ و توانايى‌ آفريدگارمان پى‌ مى‌‏بريم و مشتاقانه مى‌‏كوشيم تا او را بهتر بشناسيم و بيشتر سپاس گوييم.

وظيفه ما است كه دستورهايش را بدانيم و پيروى‌ كنيم تا در دنيا آزاد و پيروز و سربلند و در آخرت شاد و سعادتمند گرديم.

بچّه‏‌ها! خشنودم كه امروز توانستم «بهترين درس ها» را كه همان درس خداشناسى‌‏ است براى‌ شما بگويم. درس خداشناسى‌ را مى‌‏توان از سراسر كتاب هاى‌ علوم طبيعى‌ و جهان شناسى‌ فرا گرفت.


آيه ‏اى‌ از قرآن كريم‏

« و فِى‌ الاَرضِ اياتٌ لِلمُوقِنينَ و فى‌ اَنفُسِكُم اَفَلا تُبصِرُونَ » سوره الذاريات آيه 21

« در زمين براى‌ اهل يقين نشانه‏ هايى‌ بر وجود خداست و در خود شما نيز نشانه ‏هايى‌ وجود دارد، آيا نمى‌‏بينيد؟»

 

برگرفته از کتاب آموزش دین آقای ابراهیم امینی

ارسال شده در : 09 شهریور 98 توسط : نظرات: برای نظر دادن اولین باش! مجموعه: خداشناسی خواندن 2182 دفعه

نظر دادن

محتوای بیشتر در این بخش:

تقویم

« آوریل 2020 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

طرح و برنامه

معارف

مسابقات

آرشیو