doa

گام سوم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بسّم اللّه الرّحمن الرّحيم


ابتدا در اين قسمت گفتگوى‌ ساده و صميمى‌ چند دانش آموز را با عمويشان درباره "نظم و هماهنگى‌ در جهان آفرينش" مى‌‏آوريم و در قسمت بعد همين موضوع را جدى‌‏تر و دقيق ‏تر بررسى‌ مى‌‏كنيم. هماهنگى‌ جهان آفرينش گواه چيست؟

عموى‌ من كشاورز خوش سليقه و زحمت‏كشى‌ است. با تلاش و كوشش‏ شبانه ‏روزى‌ خود، مزرعه و باغ خوب و زيبايى‌ درست كرده است. او زندگى‌ در روستا و كشاورزى‌ را خيلى‌ دوست دارد و مى‌‏گويد: «كشاورزى‌ بهترين كارهاست.»

در يكى‌ از روزهاى‌ فصل بهار، عموعلى‌ ما را به باغ دعوت كرده بود. چه باغ زيبا و با صفايى‌! درختان پر از گل و شكوفه بودند. پدر و مادر و عمو به اتاقى‌ كه در وسط باغ‏ بود رفتند، ما هم در باغ مشغول تفريح و بازى‌ شديم. روز خوش و زيبايى‌ بود. سر گرم‏ بازى‌ بوديم كه هوا ابر شد و باران تندى‌ باريدن گرفت و بازى‌ ما را بر هم زد. دوان دوان‏ به سوى‌ اتاق رفتيم، وقتى‌ به اتاق رسيديم كاملا خيس شده بوديم، من گفتم: باران تفريح و بازى‌ ما را بر هم زد، اى‌ كاش باران نمى‌‏باريد و ما مى‌‏توانستيم بازى‌ كنيم. عمو تبسّم كرد و در حالى‌ كه شير گرم براى‌ ما مى‌‏ريخت به من گفت: خيلى‌ ناراحت نباش! اگر باران‏ نبارد پس از مدتى‌ گاوها از گرسنگى‌ و تشنگى‌ تلف مى‌‏شوند، آن وقت چگونه مى‌‏توانى‌‏ شير بنوشى‌؟! مگر نمى‌‏دانى‌ كه زندگى‌ ما و تمام موجودات به آب و باران بستگى‌ دارد؟ مگر نمى‌‏دانى‌ كه اگر باران نبارد، اين درختان پرشكوفه و اين گياهان سبز و خرّم، خشك و پژمرده مى‌‏شوند؟ اگر باران نبارد، ما هم نمى‌‏توانيم زنده بمانيم، چون ما از شير و گوشت حيوانات استفاده مى‌‏كنيم، از ميوه و سبزى‌ و حبوبات بهره مى‌‏بريم.

در اين جا يكى‌ از بچه ‏ها پرسيد: عمو جان! راستى‌ باران چگونه درست‏ مى‌‏شود؟

عمو گفت: سؤال خوب و جالبى‌ كردى‌، چه كسى‌ مى‌‏تواند سؤال حسن را جواب‏ دهد؟

من در حالى‌ كه از پنجره به دانه‏ هاى‌ درشت باران نگاه مى‌‏كردم و منتظر بودم باران‏ قطع شود، گفتم: چه سؤال ساده‏ اى‌! خوب معلوم است كه از ابرهاى‌ آسمان مى‌‏بارد. اى‌‏ كاش اين ابرها مى‌‏رفتند و باران تمام مى‌‏شد و ما دوباره به باغ مى‌‏رفتيم و بازى‌‏ مى‌‏كرديم.

عمو خنديد و به من گفت: دختر جان! تو چه قدر به فكر بازى‌ هستى‌!

حسن دوباره پرسيد: ابرها از كجا به آسمان مى‌‏آيند؟

عمو گفت: ابرها از روى‌ درياها و اقيانوس ها به آسمان مى‌‏آيند.

حسن باز پرسيد: ابرها چگونه به آسمان مى‌‏آيند؟ اين جا كه دريا و اقيانوس‏ نيست.

من گفتم: حسن! چه قدر سؤال مى‌‏كنى‌؟! امروز كه وقت اين سؤال ها نيست، بپرس: باران كى‌ تمام مى‌‏شود؟

عمو على‌ خنديد و گفت: اتفاقا همين امروز وقت اين سؤال هاست. شما بايد آن چه‏ را كه نمى‌‏دانيد بپرسيد، اگر نپرسيد ياد نمى‌‏گيريد. سپس به لباس برادر حسن اشاره كرد و گفت: لباس برادرت را نگاه كن، ببين چگونه بخار از آن برمى‌‏خيزد، يكى‌ از خواصّ‏ مهمّ آب اينست كه در اثر حرارت بخار مى‌‏شود و بخار بالا مى‌‏رود، ببين از لوله قورى‌‏ چگونه بخار بيرون مى‌‏آيد و بالا مى‌‏رود. آب درياها نيز در اثر تابش خورشيد تدريجا بخار مى‌‏شود و بالا مى‌‏رود، بخارها با وزش بادها به حركت در مى‌‏آيند و به اين سو و آن‏ سو مى‌‏روند و به هم فشرده مى‌‏شوند و به صورت ابر در مى‌‏آيند و آماده بارش مى‌‏شوند و بر زمين فرود مى‌‏آيند تا درختان آب بخورند و گل و شكوفه بياورند.

دانه ‏هاى‌ باران به تدريج در زمين فرو مى‌‏روند و در زمين ذخيره مى‌‏شوند. آن گاه‏ به صورت چشمه از دامنه كوه مى‌‏جوشند و براى‌ رفع نيازمندي ها در اختيار قرار مى‌‏گيرند و سرانجام دوباره به سوى‌ دريا و يا درياچه‏ ها باز مى‌‏گردند. دانه‏ هاى‌ باران در هواى‌‏ خيلى‌ سرد به صورت برف در مى‌‏آيند و با نرمى‌ و زيبايى‌ بر زمين مى‌‏نشينند.

بچه‏ ها! فكر كنيد ببينيد اگر آب نبود و باران نمى‌‏باريد آيا مى‌‏توانستيم زنده بمانيم؟ فكر كنيد و ببينيد اگر آب بخار نمى‌‏شد، چه پيش مى‌‏آمد؟ اگر بخار به آسمان بالا مى‌‏رفت‏ و به صورت برف و باران به زمين باز نمى‌‏گشت، دشت و جنگل و مزرعه و صحرا چگونه سيراب مى‌‏شدند؟ فكر كنيد و بگوييد كه اگر باران قطره قطره نازل نمى‌‏شد چه‏ پيش مى‌‏آمد؟ مثلا اگر باران به صورت نهرهاى‌ بزرگ از آسمان فرود مى‌‏آمد چه مى‌‏شد؟ آيا مى‌‏توانست تدريجا در زمين فرود رود؟ يا اين كه همه چيز را مى‌‏شست و با خود مى‌‏برد؟

آيا به خوبى‌ آگاه شديد كه باران چگونه درست مى‌‏شود؟ آيا فهميديد كه آب، اين‏ مادّه حياتى‌ با چه نظم و ترتيب شگفت ‏آورى‌ در طبيعت گردش مى‌‏كند؟ حالا ديديد كه‏ سؤال كردن چه قدر پرفايده است؟

فرشته خانم كه تا حالا به صحبت ها خوب گوش مى‌‏كرد، گفت: چه زيبا و جالب! خورشيد بر دريا مى‌‏تابد، آب ها بخار مى‌‏شوند، بالا مى‌‏روند، ابر مى‌‏شوند، باد ابرها را به اين‏ سو و آن سو مى‌‏برد ابرها به صورت قطره‏ هاى‌ باران فرود مى‌‏آيند و دشت و جنگل و مزرعه و صحرا را آبيارى‌ مى‌‏كنند.چه دقيق و منظّم و چه خوب با هم همكارى‌ مى‌‏كنند. آيا مى‌‏توانيد بگوييد اين هماهنگى‌ و همكارى‌ را چه كسى‌ در ميان پديده ‏هاى‌ گوناگون‏ قرار داده است؟ اين نظام دقيق را چه كسى‌ به وجود آورده است؟

عمو گفت: اگر اجازه بدهيد من نظر خودم را بگويم، بعد هم شما نظر خود را بگوييد. من فكر مى‌‏كنم كه اين هماهنگى‌ و همكارى‌ و نظم دقيق نشان و گواه اينست كه‏ «آفريدگارى‌ دانا و توانا» اين جهان را با اين نظام دقيق آفريده و اداره مى‌‏كند. من فكر مى‌‏كنم كه «او» چنين نظام دقيق و زيبايى‌ را برقرار ساخته تا گياهان و درختان و حيوانات و انسانها بتوانند زندگى‌ كنند. شما چه فكر مى‌‏كنيد؟

بچّه‏‌ها گفتند: عمو جان! شما درست فكر مى‌‏كنيد، شما درست مى‌‏گوييد، جهان و نظم و هماهنگى‌ جهان نشانى‌ روشن از وجود «آفريدگارى‌ دانا و توانا» ست. و راستى‌ كه‏ بارش باران با چه نظم دقيقى‌ انجام مى‌‏گيرد و باران چه قدر زيبا و پر فايده است.

من گفتم: ولى‌ حيف كه بازى‌ ما را بر هم زد، اگر برهم نمى‌‏زد بهتر و پر فايده ‏تر بود.

فرشته خانم لبخند زد و گفت: خدا در قرآن از بارش باران، گردش باد، موجودات‏ زنده و نظام دقيقى‌ كه در ميان همه موجودات برقرار مى‌‏باشد به عنوان نشانه روشنى‌ بر علم و قدرت آفريدگار جهان ياد مى‌‏كند، ببينيد قرآن چه مى‌‏گويد:

« در بارانى‌ كه خدا از آسمان فرو فرستاده و به وسيله آن زمين‏ مرده را زنده نموده و جنبندگان را در زمين پراكنده ساخته‏ است، و در گردش بادها و در ابرهايى‌ كه بين آسمان و زمين‏ قرار گرفته اند -در همه اينها- نشانه‏ هاى‌ روشنى‌ است بر علم و قدرت خدا، البتّه براى‌ كسانى‌ كه عقل و درك داشته‏ باشند و بينديشند.»

همه از عمو و فرشته خانم تشكّر كرديم.

عمو گفت: آفرين بر شما كه به اين صحبت ها گوش كرديد و نتيجه گرفتيد، سپس‏ به پنجره اتاق اشاره كرد و گفت: ابرها را ببينيد كه چگونه به آن سو مى‌‏روند، شايد تا چند دقيقه ديگر باران قطع شود. آماده باشيد تا به باغ برويد و در هواى‌ لطيف بهارى‌ بازى‌‏ كنيد و خدا را بر اين همه نعمت سپاس گوييد.

همه خوشحال و خندان برخاستيم و در انتظار قطع باران كنار پنجره‏ ايستاديم.

 

گردش آب در طبيعت‏ يكى‌ از زيباترين جلوه‏هاى‌ نظم و هماهنگى‌ جهان‏

 

توزيع آب در بين موجودات بسيار جالب و شگفت انگيز است. منبع اصلى‌ آب‏ اقيانوسها و درياها و درياچه‏ها هستند. از اين منابع پر بركت و غنى‌ است كه آب در زمين‏ توزيع مى‌‏شود.

آب اقيانوسها، درياها و درياچه‏ ها در اثر تابش خورشيد تدريجا بخار مى‌‏شود و به آسمان بالا مى‌‏رود، بخارها با وزش بادها به اين سو و آن سو مى‌‏روند. وقتى‌ كه دما و فشار به حدّ معيّنى‌ برسد به صورت ابر، يعنى‌ بخار متراكم در مى‌‏آيند و با وزش بادهاى‌ تند يا كند حركت مى‌‏كنند و بر روى‌ قسمت هاى‌ گوناگون زمين گرد آمده آماده بارش مى‌‏شوند و گياهان و درختان را در قلّه ‏هاى‌ كوه هاى‌ بلند و در داخل جنگل هاى‌ دور دست سيراب‏ مى‌‏سازند. آب باران تدريجا در زمين فرو مى‌‏رود و در زمين براى‌ روزهاى‌ احتياج ذخيره‏ مى‌‏گردد. آب هاى‌ ذخيره شده گاهى‌ بصورت چشمه، از دامنه كوه مى‌‏جوشد و گاهى‌‏ انسان ها با كار و كوشش و زحمت، قنات يا چاه ايجاد مى‌‏كنند و از منابع حياتبخش آب هاى‌‏ زير زمينى‌ بهره‏ مند مى‌‏گردند.

دانه‏ هاى‌ باران در شرايط مخصوصى‌ به صورت برف در مى‌‏آيند و چرخ زنان، با نرمى‌ و زيبايى‌ بر زمين مى‌‏نشينند. برف كه براى‌ گياهان بسيار سودمند مى‌‏باشد، بتدريج‏ آب مى‌‏شود و در منابع زير زمينى‌ ذخيره مى‌‏گردد، يا در نهرها و رودها به جريان مى‌‏افتد و در دسترس نيازمندان قرار مى‌‏گيرد و سرانجام به سوى‌ دريا مى‌‏رود.

خاصيّت بالا رفتن بخار و جابجا شدن آن بوسيله باد نيز شايسته دقّت و توجّه‏ است. اگر قدرت بادها نبود، ابرها چگونه در هوا پخش مى‌‏شدند؟ چگونه به اين سو و آن سو مى‌‏رفتند؟ اگر تابش گرم خورشيد نبود، آيا آب دريا تبخير مى‌‏شد؟ اگر آب دريا فقط در حرارت صد درجه تبخير مى‌‏شد، آيا بقدر كافى‌ در اختيار موجودات قرار مى‌‏گرفت؟ و آيا در آن هنگام زندگى‌ براى‌ انسان ها امكان داشت؟ اگر باران قطره قطره‏ نازل نمى‌‏شد چه مشكلاتى‌ پيش مى‌‏آمد؟ مثلا اگر باران يك جا و به صورت نهرهاى‌ پر آب از آسمان فرود مى‌‏آمد چه مى‌‏شد؟ آيا مى‌‏توانست تدريجا در زمين فرو رود و ذخيره گردد؟

خاصيّت باران و برف در پاكسازى‌ هوا نيز جالب و در خور دقّت است؛ اگر برف‏ و باران، سموم و آلودگي هاى‌ هوا را نمى‌‏گرفتند، آيا به خوبى‌ مى‌‏توانستيم تنقّس كنيم؟

اكنون به خوبى‌ توجّه كرديد كه آب و برف و باران چه خواصّ ارزنده‏ اى‌ دارند؟

دريا و خورشيد و باد و ابر و باران، چگونه و با چه نظم و هماهنگى‌ دقيقى‌ با هم و در پى‌‏ هم كار مى‌‏كنند؟ كار مى‌‏كنند تا وسائل زندگى‌ ما و ساير موجودات زنده را فراهم سازند.

اين نظم و ترتيب و هماهنگى‌ و همكارى‌ گواه چيست؟ آيا بهترين گواه بر اين‏ نيست كه در آفرينش اين جهان پر شكوه، عقل و تدبير دخالت داشته است؟ آيا اين نظم و ترتيب و هماهنگى‌ به ما نمى‌‏گويد كه «وجود دانا و توانايى‌» آن را پيش بينى‌ نموده است؟ و او انسان و ساير موجودات را آفريده است و آن چه را كه نياز داشته‏ اند، خلق كرده است؟

اكنون كه به ارزش و اهميّت و خواصّ آب، بيشتر واقف شديم، بايد ببينيم كه خدا چه وظيفه ‏اى‌ براى‌ ما در مقابل اين نعمت معيّن نموده است: او به ما فرمان داده كه از اين‏ نعمت حياتبخش بهره‏ مند شويم، مطيع و شكرگزار او باشيم. بنوشيم و بنوشانيم؛ خود و محيط زندگى‌ خود را با آن پاكيزه كنيم. مراقبت نماييم كه آن را بيهوده مصرف نكنيم، اسراف نكنيم. آب هاى‌ عمومى ‌-مخصوصا نهرها و رودها .... - را آلوده نسازيم و در حفظ منابع زير زمينى‌ بكوشيم تا ديگران نيز بتوانند استفاده كنند.

آيه ‏اى‌ از قران كريم‏

« اَللَّهُ الَّذى‌ يُرسِلُ الرّياحَ فَتُثيرُ سَحاباً فَيَبسُطُهُ فى‌ السَّماءِ كَيفَ يَشاءُ وَ يَجعَلُهُ كِسَفاً فَتَرَى‌ الوَدقَ يَخرُجُ مِن خِلالِهِ فَاِذا اَصابَ بِهِ مَن يَشاءُ مِن‏ عِبادِهِ اِذاهُم يَستَبشِروُنَ » سوره روم آيه 48

«خداست كه بادها را مى‌‏فرستد كه ابرها را حركت دهند و در آسمان‏ پراكنده سازند. و آنها را قطعه قطعه و متراكم نمايند. قطره‏ هاى‌ باران را مى‌‏بينى‌‏ كه از خلال ابرها فرود مى‌‏آيند و خدا باران را براى‌ هر كه بخواهد نازل‏ كند، و بندگان خدا شادمان شوند.»

 


برگرفته از کتاب آموزش دین آقای ابراهیم امینی

ارسال شده در : 09 شهریور 98 توسط : نظرات: برای نظر دادن اولین باش! مجموعه: خداشناسی خواندن 2275 دفعه

نظر دادن

محتوای بیشتر در این بخش:

تقویم

« آوریل 2020 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

طرح و برنامه

معارف

مسابقات

آرشیو