doa

گام اول

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

برای چه ماهی باله دارد؟ و چرا در آب خفه نمی‌شود؟

44

 

شما در منزلتان ماهی دارید؟

ماهی را دوست دارید؟
ماهی در کجا زندگی می‌کند؟
آیا می‌دانید ماهی، با چه وسیله‌ای در آب شنا می‌کند؟
اگر باله نداشته باشد، آیا می‌تواند در آب شنا کند؟
آیا خودش، باله را برای خودش درست کرده است؟
یقینا خودش باله را برای خود درست نکرده و نه آدم دیگری به او باله داده است.
بلکه خدای توانا و مهربان چون می‌دانسته که باله برای این جانور زیبا لازم است، آن را باله‌دار آفریده تا بتواند در آب شنا کند. 

 

cover Tropical Fish Aquarium pics

در منزل، یک ماهی را در یک ظرف آب بیندازید و با دوست خود به آن نگاه کنید و ببینید که: ماهی، چگونه نفس می‌کشد؟ چگونه شنا می‌کند؟ چگونه در آب بالا و پایین می‌رود؟ چه وقتی، دم خود را تکان می‌دهد؟ آنوقت، از دوست خود بپرسید:

چه کسی ماهی را آفریده است؟
چرا ماهی در آب خفه نمی‌شود؟
روزی احمد با بچّه‌ها در منزل بازی می‌کرد.
مادرش گفت: احمد جان! مواظب باش نزدیک حوض نروی می‌ترسم در حوض بیفتی، مگر حسن، پسر همسایه را ندیدی که در حوض افتاد و خفه شد؟!
احمد گفت: مادر جان! ما اگر در آب بیفتیم خفه می‌شویم؟!
پس چرا ماهی ها زیر آب خفه نمی‌شوند؟ ببین چه قشنگ در آب شنا می‌کنند!
مادرش جواب داد:
انسان باید نفس بکشد تا زنده بماند و ما نمی‌توانیم زیر آب نفس بکشیم و به همین جهت، نمی‌توانیم زیر آب زندگی کنیم.
امّا ماهی وسیله‌ای دارد که با آن می‌تواند در آب نفس بکشد و از هوای کمی که در آب هست، استفاده کند؛ به همین جهت می‌تواند در آب زندگی کند.

چه کسی به فکر ماهی بوده است؟
احمد از مادرش پرسید: مادر جان! چه کسی به فکر ماهی بوده است؟ ماهی که خودش نمی‌دانسته، کجا باید زندگی کند؟ و چه چیزهایی لازم دارد؟

مادرش جواب داد: پسرم! خدای دانا و مهربان، به فکر ماهی بوده است.

TEXc0 qUNZK7wN2w

 

خدا، چون می‌دانسته که این جانور زیبا، باید در آب زندگی کند، وسیله‌ای به آن داده تا بتواند در آب نفس بکشد. ماهی در آب، به وسیله آبشش، نفس می‌کشد.

 چرا پرهای مرغابی ها تر نمی‌شود!

داود و سعید به گردش رفته بودند . داود و سعید با پدرشان، برای گردش به باغی رفتند، باغ بسیار زیبایی بود، درختان سرسبز و بلند و چمن های سبز و خرّم و گل های رنگارنگ و قشنگی داشت. از وسط باغ، نهر بزرگی می‌گذشت که چندین مرغابی و غاز در آن مشغول شنا بودند. مرغابی ها به آسانی در آب شنا می‌کردند، گاهی هم سرشان را زیر آب می‌بردند و چیزی می‌گرفتند و می‌خوردند. 

ناگاه چشم سعید به گنجشکی افتاد که پرهایش خیس شده و نمی‌توانست پرواز کند. به داود گفت: داود جان! نگاه کن ببین! این گنجشک بیچاره پرهایش تر شده و نمی‌تواند پرواز کند!
داود نگاهی به گنجشک کرد و نگاهی به مرغابی ها و با تعجّب گفت: پس چرا پرهای مرغابی ها تر نمی‌شود! ببین چه راحت در آب شنا می‌کنند! وقتی هم که از آب بیرون می‌آیند، خشک خشک هستند، مثل اینکه اصلا در آب نبوده‌اند. سعید نگاهی به مرغابی ها کرد و گفت: راست می‌گویی، ولی من هم نمی‌دانم چرا؟! خوب است از پدر بپرسیم که چرا پرهای مرغابی، خیس نمی‌شود ولی پرهای گنجشک، خیس می‌شود. چرا پر مرغابی ها تر نمی‌شود؟!
داود و سعید دویدند تا به پدر رسیدند، به پدر گفتند: پدر جان! بیا ببین مرغابی ها در آب شنا می‌کنند امّا پرهایشان اصلا تر نمی‌شود! راستی پدر جان! چرا پرهای مرغابی، تر نمی‌شود؟!
همه با هم کنار نهر آمدند. پدر گفت: آفرین بر شما که از حالا به فکر فهمیدن هستید.
آدم باید درباره چیزهایی که می‌بیند، فکر کند و هر چه را نمی‌داند، از کسی که می‌داند بپرسد تا داناتر شود.مرغابی های قشنگ را خدا آفریده است .
چون پر مرغابی چرب است، آب را به خود نمی‌گیرد.
اگر پر مرغابی چرب نبود، در آب خیس و سنگین می‌شد و مرغابی نمی‌توانست در آب شنا کند و در هوا پرواز نماید.
سعید گفت: پدر جان! چه کسی به فکر مرغابی ها بوده است؟ خود مرغابی ها که نمی‌دانند چگونه و با چه وسیله‌ای، پرهایشان را چرب کنند!
پدر جواب داد:
خدای دانا و مهربان که همه چیز را آفریده، به فکر مرغابی ها هم بوده است. چون می‌دانسته که مرغابی باید در آب شنا کند، آن را طوری آفریده است که همیشه پرهایش چرب باشد تا بتواند به راحتی در آب شنا کند و به آسانی در هوا پرواز نماید.

 

 بر گرفته از کتاب آموزش دین آقای ابراهیم امینی

 

ارسال شده در : 13 مرداد 98 توسط : نظرات: برای نظر دادن اولین باش! مجموعه: خداشناسی خواندن 4133 دفعه

نظر دادن

محتوای بیشتر در این بخش:

تقویم

« ژوئن 2020 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

طرح و برنامه

معارف

مسابقات

آرشیو